BAZALT NEDİR?

Yerkürede doğal taş ailesinden ilk olarak Bazalt taşının oluştuğu tahmin ediliyor. Hayatınız her alanın da Bazalt ile mutlaka karşılaşıyorsunuz. Parklarda, bahçelerde, yollarda, kaldırımlarda hayatınızda birçok alanda Bazalt taşına tanıklık edebilirsiniz. Volkanik hareketlerin dünyanın ekolojik dengesi için tahmin edemediğimizden çok faydaları var. Magmadan kopup gelen lavları sadece yanardağ patlamalarında ortaya çıkan akan korlar olarak tanıyor olabilirsiniz. Lavlar her zaman yerküreye çıkmaz. Bazıları yeraltındaki çatlaklardan bir yere kadar gelir ve orada bir kütle oluşturur. Bazıları da çatlaklardan dışarı sızarak çıktıkları ortamda soğuyarak büzüşür, katılaşır. Magmatik bir kayaç olan bu doğal taş, volkanik patlamalar sonucu yeryüzündeki çatlaklardan sızan lavların soğuyarak katılaşması sonucu oluşuyor. Volkanik taşlar ailesinin gözde kardeşleri arasında bulunan Bazalt taşı, inşaat ve yapı sektörünün vazgeçemediği taşlardan biri. Aynı zamanda, gabro taş ailesinin bir parçası olarak da bilinir. Gabro kayacı, iç ve dış püskürük olarak ikiye ayrılır. Dış püskürük taşlarına ‘bazalt’ adı da verilir.

 

BAZALT TAŞI ÖZELLİKLERİ ?

Bazalt’ın özellikleri, neden bu kadar çok tercih edildiğinin de cevabı aslında. Her biriminde aynı özellikleri barındıran homojen bir taş olması sebebiyle düzgün hat olanağı sağlıyor. Sorunsuz yüzeyler elde edilebildiği için tretuvar ve yollarda en çok tercih edilen taşlar arasında. Doğa koşullarından etkilenmeyen, sert, neredeyse hiç su emmeyen, ince taneli, yoğun yapılı, ağırlıklara karşı oldukça dayanıklı bir taş olan Bazalt taşı, doğada siyah, gri ve füme renklerinde yer alır. Aşınması oldukça güç. Yüksek basınca direnci kullanım tercihlerini artırıyor. Kimyasal yapısı oldukça dirençli olmasına karşın ince işçilik için de uygun bir yüzeye sahip.

Siyah ve füme renklerinde bulunan Bazalt, yoğun yığınlar halinde, damar, akıntı veya kütle olarak yer alır. Altıgen prizmalar ve büyük sütunlar meydana getirebilirler.

 

BAZALT TAŞIKULLANIM ALANLARI

 

Bazalt taşı, genel olarak kaldırımlarda, mıcır olarak yollarda, bahçe duvarlarında, dekoratif uygulamalarda, köprülerde, kaplamalarda, peyzaj uygulamalarında, demiryollarında, yapı malzemelerinde hammadde olarak yoğun olarak kullanılıyor.

Bazalt taşı, ‘agrega’ yani kum ve çakıl karışımı, kırmataş olarak da bazı beton bileşimlerinde yer alabiliyor. Bu bileşimler, yoğun mineral yapısı sebebiyle seramik üretiminde, cam sanayisinde etkin olarak hammadde kullanılıyor. Mineral tabanlı yalıtım sistemlerinin üretiminde de bu bileşim tercih edilir. Isı depolama sistemlerinde de Bazalt, hammadde olarak oldukça ekonomik ve pratik çözümler sunuyor.